Home Apa trece, România rămâne

Apa trece, România rămâne

Fundatia “Mereu Aproape” impreuna cu jurnalistii Antena 3 si Observator au inceput in 28 iunie 2010 campania de ajutorare a victimelor inundatiilor din perioada iunie-iulie 2010, punctul culminant al campaniei constand in organizarea unui teledon, vineri, 9 iulie. Obiectivul principal al campaniei “Apa trece, Romania ramane” a fost acela de a oferi o sansa celor care au ramas fara case si fara nicio posibilitate materiala. Astfel, fondurile stranse in campania “Apa trece, Romania ramane” au fost utilizate pentru reconstructia caselor demolate in urma inundatiilor: Doljesti Neamt- 5 case, Mogosesti Siret Iasi- 8 case, Dorohoi Botosani- 50 case, Patrauti Suceava- 6 case, Margineni Bacau- 2 case si Saucesti Bacau ��� 4 case. Cum a inceput? ImaginiMiercuri, 30 iunie, ora 20:36- pleaca primul transport cu ajutoare pentru sinistraţii din Dorohoi (pentru 880 de familii). In total 42 de camioane incarcate cu alimente de prima necesitate, conserve, haine, detergent au plecat spre zonele sinistrate, adica 86 de tone de ajutoare, trimise de la inceputul campaniei doar pana pe 4 august 2010. 29 iulie – 3 pompieri IGSU sunt recompensati de Fundatia Mereu Aproape cu 3 masini ( 2 oferite prin BRD Sogelease si una oferita de Mircea Badea – vedeta Antena 3). Cei 3 pompieri IGSU vin la Bucuresti sa-si ridice masinile. Premierea lor are loc ca urmare a initiativei lui M. Badea care decide sa doneze unui pompier una din masinile sale. Este un semn de recunostita pentru cei care la inundatiile din vara lui 2010 au salvat vieti fara sa ceara nimic in schimb. Din 1 august incep: – vizitele la locatiile in care urmeaza sa fie construite casele, si contactele cu fiecare posibil beneficiar al caselor ce urmeaza a fi construite de Fundatie – licitatiile pentru firmele de constructii locale 23 august Fundatia Mereu Aproape a oferit o vacanta de 7 zile, la Valenii de Munte unui numar de 20 de copii din Dorohoi. Copiii au fost cazati la Pensiunea ‘Vera si Livia”, un loc minunat, unde s-au bucurat de natura si au ras din nou alaturi de oameni cu sufletul mare. La intoarcerea din vacanta copiii ne-au trimis cateva ganduri. Minunate.. ca si ei… 27 august – se toarna primele 8 fundatii la primele case de pe santierul Mereu Aproape de la Mogosesti Siret Iasi. 13 septembrie incep constructiile celor 50 de case de la Dorohoi. 18 septembrie – incep constructiile de la Doljesti Neamt- 5 case, Patrauti Suceava – 6 case, Saucesti Bacau- 4 case si apoi Margineni Bacau – 2 case. 21 septembrie – vine din partea Google propunerea de a aplica pentru fonduri in vederea obtinerii unei sponsorizari ( din partea Google, binenteles). Astfel pentru fiecare dolar donat de angajatii Google ( de oriunde din lume) Google dubleaza suma. Incep procedurile de eligibilitate. Iar pe 27 septembrie avem prima donatie de 425 USD. Primul donator din Google – Dl Dragos Stefanescu, angajat Google in Australia. In paralel se cauta sponsorizari constand in materiale de constructii: lemn, gresie, faianta, adezivi, polistiren, rigips, obiecte sanitare. Multe dintre companii raspund solicitarilor noastre. Am enumera aici Lafarge, Brikston, Dedeman, Damila, Franke, Dell Services, Con A, Astra Rogers, MenatWork. Vrem sa multumim tuturor celor care s-au alaturat campaniei noastre. Suntem mereu aproape de oameni, iar Fundatia face exact ce a promis: construieste casele celor lasati pe drumuri de inundatii. O facem cu banii stransi in campanie de la fiecare dintre donatorii nostri! Le spunem inca o data multumesc tuturor ! Plecaciune si multumiri.

_______________________________________________

[catlist name=apa-trece-romania-ramane excerpt=yes thumbnail=yes template=’catPage’ thumbnail_size=200,200]