David Stefan Vinturis este un luptator veritabil cu boala! Strangem bani ca sa o infrunte cu “arme” de nadejde, in Israel!

publicat in: VREAU SA AJUT la: 18 februarie 2012

Noutati despre David, spicuind de pe propriul site si din discutiile telefonice dintre FMA si mamica: http//davidvinturis.wordpress.com/

“Primăvara lui David…

Publicat de

Primăvara lui David…

Dragii mei, am dat acest titlu din două motive, unul dintre ele este că David a început să fie ca un fluturaș de primăvară, iar al doilea este că la noi acasă am auzit că se simpte mireasma primăverii. Ne este tare dor de voi toți, de lumea noastră…de copacii nostrii, de tot.

Am sosit în Israel pe 23 februarie 2012 si azi este deja 7 martie, iar pentru David s-au realizat o parte din investigații: analize,CT, MRI si din păcate și o cură de chimoterapie(6 martie 2012) .

În urma evaluărilor, medicii de la spitalul Hadassah Ein-Kerem sunt optimiști în privința lui David, nu se mai vad acele metastaze la plămâni, iar chirurgul Dr.Eitan Gross spune că  poate nu va fi cazul, ca lobul drept al ficatului care este afectat de această tumoară să fie extirpat în totalitate.
Prioritatea lor acum, spun ei este operația (rezecția) tumorii.
Programarea operației este pe 22 martie 2012, iar până atunci David mai are de parcurs:

  •  pe 11 martie un ECO la inimă deoarece chimoterapia atacă și organele sănătoase din corp;
  • pe 13 martie investigații, analize în urma curei de chimoterapie din data de 6 martie precum si evaluarea valorii marker tumoral AFP, care ultima data avea valoarea 2049, încă foarte mare(trebuie sa fie sub 7);
  • pe 20 martie va fi internat pentru investigații înaintea operației.

Ne rugăm ca totul să fie bine, iar sistemul imunitar al lui David să fie puternic,să treacă și peste această cură de chimoterapie pentru a putea fi operabil, altfel va fi necesară amânarea operației.
Locuim momentan într-o garsoniera la o româncă din Baia Mare, Diana Frenkel.O fată deosebită și cu multă lumină sufletească care a auzit de cazul lui David de la mama ei din România, urmând ca noi să ne găsim cât mai curând o locuință aproape de spital si la un preț rezonabil.

Vă multumim din suflet că ne sunteți alături în aceste momente, pentru ca  luptati pentru David și sperăm ca atunci cănd vom ajunge înapoi acasă, micuțul nostru, să vă poată strânge mâinile și sa va îmbrățișeze pe toti.
Vă dorim o viață frumoasă și plină de sănătate.

Primăvara este anotimpul renașterii, al trezirii la viață si face ca de ziua aceasta de 8 Martie, sa fie o zi plină de feminitate în care să nu uităm niciodată că Mama este numele lui Dumnezeu pe buzele și în inimile copiilor.

LA MULTI ANI! dragi mămici…

Cu deosebită stimă și recunoștință,
       David, părinții Cosmina si Cristian Vînturis ”

Cand traiesti in afara realitatii bolii, bolii adultului sau si mai rau, a copilului, este lesne de inteles ca alte lucruri te preocupa sau te ingrijoreaza – si nu sunt nici multe, nici marunte, dat fiind faptul ca omul este, cultural/transgenerational, construit din oceane de griji! Cu alte cuvinte omului ii este mai usor sa se ingrijoreze (ii este natural), decat sa traiasca relaxat, in afara grijilor.
Nimic nu se compara, insa, cu grija ta, ca parinte, fata de copilul tau BOLNAV! Orice te-ar fi necajit, speriat sau dezamagit in viata, pana atunci, devine nonsens in fata dramei bolii copilului tau!
Si cand omuletul caruia i-ai dat viata abia a depasit momentul primilor pasi si inca nu stie sa rosteasca „ma doare”, trairile emotionale ale parintelui sunt coplesitoare; suferinta lui, traita alaturi de copilul lui, devine tavalugul omatului pornit din varf de munte.
Familia Vinturis a asteptat 8 ani venirea pe lume a unicului lor copil: David Stefan.
Au fost 8 ani in care au alternat „voia lui Dumnezeu” cu voia lor de soti dornici sa devina parinti, cand au si apelat la tratamentele medicale de fertilizare cunoscute si recomandate de medicul ginecolog curant.
Ani la rand, viitoarea mamica a visat copii, copii care veneau, pe un drum, inaintea lor, a ei si a sotului sau. Poate si pentru ca este profesor de matematica intr-un orasel din judetul Gorj, un profesor iubit si respectat de copii:
- Copiii sunt minunati, eu m-am atasat tot timpul de ei, i-am avut intodeauna aproape, nu poti sa nu-i iubesti! N-am avut niciodata vreo problema cu elevii mei!
Sarcina cu David a decurs normal, foarte atent monitorizata de medicul ginecolog.
Nasterea naturala a fost o experienta dificila, intinsa pe multe ore! David s-a nascut pe 23 decembrie 2010, in toiul sarbatorilor crestine, de iarna.
Singurul moment care a anulat chinurile nasterii a fost cel in care mama si-a tinut fiul in brate! Fericirea este divina! I-a remarcat ochii, mari, negri, in care te pierzi.
Au fost externati dupa 5 zile.
Dupa o luna de la nastere, parintii i-au facut lui David primele investigatii si analize, din pricina unui hematom frontal capatat la nastere, care nu se retrasese in totalitate. Analizele au anulat ingrijorarile pentru ca rezultatele au fost in parametri normali. David, oricum, era un copil plin de viata, fericit si vesel, uimind prin veselie! Era si ESTE personificarea starii de fericire! Este molipsitor!
Au fost luni senine, frumoasecu adevarat pana in jurul varstei de 7 luni. Au fost cateva zile cand David a avut probleme cu colonul (constipatie); medicii i-au comunicat mamei ca David are un colon mai lung, insa, clinic este sanatos.
Virozele inerente ii erau tratate preponderent cu remedii naturiste, iar alimentatia era cea recomandata de medici si considerata sanatoasa.
In seara zilei de 30 noiembrie, anul trecut, mama a observat, in timp ce ii facea baie baietelului ei, ca prezinta o umflatura, cu consistenta unui nodul mai tare, in partea dreapta, sub coasta. Medicul de la camera de garda din spitalul local i-a trimis, in regim de urgenta, la spitalul Budimex, din Bucuresti. In aceeasi seara, in jurul orei 22:30, au fost internati, pe sectia oncologie a acestui spital.
- Nu stiam ce se intampla, pur si simplu, nu intelegeam de ce suntem internati in aceasta sectie! Ma gandeam ca o fi inghitit vreun par de pisica sau de caine, in putinele zile petrecute la tara, la bunici. Nu ne gandeam, povesteste mama, ca poate sa fie o tumora, in nici-un caz!
In prima saptamana i s-au facut multe analize de sange si un ecograf. David devenise foarte agitat, plangea mult, era deja dependent de prezenta mamei. Apoi, a urmat computerul tomograf. In ziua aceea, la spital, langa David, erau prezenti atat tatal lui cat si ambele perechi de bunici.
- Am primit cea mai crunta veste pe care o poate primi un parinte! David are cancer la ficat si inca o forma avansata, pentru ca apareau determinari metastazice secundare si la plamani (9 noduli).
Medicul oncolog le-a spus parintilor ca, in acest stadiu al bolii, sansele de supravietuire sunt foarte mici. Diagnosticul trebuia confirmat prin biopsie, dar atat varsta copilului (2 ani), cat si localizarea metastazelor (ficat si plamani) nu recomanda efectuarea acestei proceduri in Romania din pricina riscului vital (sa moara in cateva ore, dupa biopsie).
- Ne-am speriat cumplit si n-am semnat protocolul pentru biopsie!Tot gandul nostru a fost si este la Dumnezeu! Asa ca am renuntat la biopsie.
Parintii au cautat disperati raspunsuri, atat in privinta bolii, cat si in ceea ce priveste tratamentul recomandat.
Au fost nopti in sir de nesomn, pe care mama, dupa ce il adormea pe David si le-a petrecut in fata calculatorului, navigand pe internet. A optat pentru experienta oncologica israelita (a trimis documentatia medicala), pentru ca medicii de la Spitalul Universitar Hadassah i-au acordat lui David 60% sanse de viata. Pe 26 decembrie 2011, parintii au primit raportul medical intocmit de medicii israelieni. Acceptul pentru investigatii si tratament a venit concomitent cu costul acestora: 95.000 eur (fara costuri de transport, cazare si masa pe perioada relativ lunga de timp – cateva luni).
David a urmat prima cura de citostatice. Din 23 decembrie, ziua in care a implinit 2 ani, nu a mai parasit spitalul.
Stie ca pompita care ii ofera viata, prin „apa” (citostatic), ii este vitala. Se bucura, daca va puteti imagina, ca „apa” ii este pompata in vene! Sta cuminte, uimitor de constiincios, sa-si termine cura de „apa incarcata de viata”. Da, David, micutul nostru omulet intelept si responsabil, stie ca viata lui depinde de lichidul care ii inunda venele, pompat prin perfuzii. Cunoaste deja sensul verbului „a lupta”.
- Luptam impreuna, mami, nu-i asa?
- Da, puiutul meu, luptam sa te faci bine!
A depasit voluntar momentele dificile postchimioterapie, cand nu mananca, cand are stari febrile sau vomita. In curand va incepe cura a sasea de citostatice.
Este foarte cuminte! Plange cand este intepat, dar se linisteste repede. Cand isi vede mamica plangand, o ia in brate, o bate usurel pe spate, cu manutele lui prinse de perfuzii si o imbarbateaza :
- Gata, mami, gata, nu mai plange!
David este prietenul tututor copiilor din sectie! Ii incurajeaza pe toti si ii ajuta, asa cum l-a ajutat si pe Mina (Mina Alexandru Ionescu): este preocupat sa le ofere jucarii, sa inchida usa, ca sa nu fie curent pentru ceilalti, sa le imparta din mancarea lui, sa ii mangaie fizic si verbal, ca sa ii aline cand le este rau!
Ii este foarte dor de taticul lui, care ii viziteaza cat de des poate. Ii cere mamei sa-i arate pozele cu tati; cand il vede, incepe sa planga si o roaga sa il lase sa vorbeasca cu el la telefon.
Un moment foarte greu, pentru mama (David a fost anesteziat), a fost cand i s-a introdus cateterul, pe vena porta:
- Simteam cum se rupe ceva din mine, timp de doua ore, cat a durat procedura nu am fost om!
Este posibil sa ajungem in momentul transplantului hepatic. Insa, pana acolo, parcurgem pas cu pas, etapa cu etapa, sperand ca toate aceste proceduri invazive, sa isi atinga scopul: remisia totala.
David sufera ca nu are voie sa manance anumite alimente, accepta cu greu acest supliciu. De alimentatie depinde mult anumite valori ale sangelui si uneori, mamica este nevoita sa il oblige sa manance si ceea ce nu-si doreste sa manance in momentul acela. Este singurul lucru care il supara cu adevarat.
Ultima preocupare care ii ofera placere este universul virtual pe care il ofera laptopul (imprumutat de unchiul lui), de care stie ca trebuie sa aiba grija pentru ca nu este al lui.
In acest moment, David are nevoie de mult mai mult decat ceea ce ii asigura chimioterapia clasica.
O mare companie farmaceutica s-a oferit sa-l sprijine pe David cu 30.000 de eur. Noi trebuie sa ne straduim sa strangem urmatorii 90.000 de euro, daca punem la socoteala si cheltuielile complementare tratamentului si investigatiilor medicale – Israelul este o tara scumpa! Cea mai ieftina chirie (lunara) este 1000 de eur. Si trebuie sa inchirieze o camarura pentru ca tratamentul se face ambulator. De asemenea, camera inchiriata trebuie sa fie ralativ in apropierea spitalului, pentru ca David sa evite contactul cu oamenii si implicit sa evite complicatiile care apar in aplazie, cand sistemul imunitar este zero.
- Doamna Dana, nu stiu, trebuie sa ne ajute Dumnezeu si sa ne ofere o solutie care sa ii salveze viata lui David (plange si ti se rupe inima…)! Noi traim pentru el! Ma rog la Dumnezeu sa-i dea sanatate si sa se bucure si el de copilarie. Stiu ca totul este cumplit de greu, dar trebuie sa luptam sa-i salvam VIATA! Sa nu mai traim cu teama aceasta infioratoare a zilei de maine, cand poti sa iti spui: „Doamne, ce se poate intampla!”. Incerc sa nu ma mai gandesc la lucrurile acestea, sa nu simta aceste zbuciumari ale mele, sa fie linistit, sa creasca normal, sa fie sanatos, altceva nu-mi doresc!
Suferinta acestor parinti este un strigat de AJUTOR!
Frumusetea sufleteasca a acestui copil este mirabila si miraculoasa, in sine! Inocenta cu care isi accepta starea, darzenia cu care lupta pentru viata, iubirea pe care o impartaseste cu toti si cu toate sunt, pur si simplu atribute ale unei fiinte care si-a sublimat natura umana, transformand-o in ceva serafic, divin!
Dana Dumitrache
Da, David Stefan, prietenul lui Mina, va este recunoscator pentru cei 2 Eur donati prin sms trimis la 848 (numar gratuit)in retelele VODAFONE, ORANGE SI COSMOTE (le multumim si lor ca sunt alalturi de noi in Campania aceasta),
De asemenea, puteti dona (David va multumeste si pentru acest gest minunat)prinRomtelecom, formand :
0 900 900 301- 10 euro/apel
0 900 900 303 – 3 euro/apel
0 900 900 305 – 5 euro/apel
*Nu se percepe TVA.
Sau direct, in contul Fundatiei Mereu Aproape, cu mentiunea “pentru Vinturis David Alexandru”
CIF 18212553:
în lei: RO 05 BRDE 450 SV 0729 533 4500,
în Euro: RO 31 BRDE 450 SV 2376 153 4500
deschise la BRD GSG SMCC, cod SWIFT BRDEROBU

  • Tag-uri:

10 răspunsuri la David Stefan Vinturis este un luptator veritabil cu boala! Strangem bani ca sa o infrunte cu “arme” de nadejde, in Israel!

  1. OANA spune:

    Felicitari acestei campanii,ma bucur sa vad ca mai exista oameni care fac ceva pt acesti copii neputinciosi. felicitari.
    Imi pare rau ca un sufletel atat de mic sufera atat de mult.Ma rog la Bunul Dumnezeu sa faca o minune sa ajute aceasta familie sa-l poata vindeca pe David,iar noi cei de acasa sa le dam o mana de ajutor.

  2. ALEXANDRU GEORGESCU spune:

    DE CE NU PUTEM SA AJUTAM SI DIN USA ?? POATE CA DE AICI AVEM MAI MULTA PUTERE FINANCIARA DECIT DIN TARA AVEM DIASPORA LA BISERICA LOCUIESC IN DALLAS TX SI CRED CA PUTEM SA AJUTAM CU ORI CIT DE MULT SAU PUTIN

  3. OANA spune:

    STIMATE DOMN ALEXANDRU GEORGESCU,
    AM MAI CITIT SI LA ALTE CAZURI ACEASTA INTREBARE, DE GENU
    “virginica spune:
    11 decembrie 2011 la 13:49
    vreau sa stiu daca se pot face donatii si din strainatate?
    astept raspuns multumesc”
    IAR RASPUNSUL FUNDATIEI A FOST
    ” fundatia spune:
    16 decembrie 2011 la 9:13
    Buna ziua,

    pentru a dona din strainatate puteti accesa serviciul paypal sau donatii on-line.
    va multumim
    Echipa MEREU APROAPE ”
    NU STIU DACA VA FOLOSESTE PREA MULT,DAR CU SIGURATA IN DECURSUL ZILEI DE LUNI VETI PRIMI UN RASPUNS LA ACEASTA INTREBARE.

    IAR DACA DORITI SA FACETI DONATII IN DIRECT IN CONTUL NOSTRU VA ATASEZ UN EMAIL PRIMIT DE LA MAMA ACESTUI PUI DE OM:

    Bună ziua,

    E greu să găsim calea cea bună, cuvintele potrivite, dar este minunat că existați și acceptați să ne ajutați.

    Mă numesc Cosmina Vînturiș și am un baiețel David-Stefan născut normal pe 23 decembrie 2009, greutate 3.450 si 50 cm și pe 6 decembrie 2011 a fost diagnosticat cu cancer – HEPATOBLASTOM cu determinări secundare pulmonare – adică o tumoare hepatică, cu caractere sugestive de malignitate de 13/8/11 cm pe ficat + 9 noduli la plămâni la spitalul Maria Sklodowska Curie (Budimex) București de către dr. Cristian Scurtu și vă scriu pentru a mă ajuta, îndruma pentu strângerea de fonduri.

    Copilul nu a prezentat nici un simptom că ar prezenta vreo boală, fiind un baiețel vesel, jucăuș plin de viață. Infernul a venit întâmplător când am descoperit o umflătură în timp ce îi făceam baie, din aceea zi care coincide cu ziua Sf.Andrei pe 30 noiembrie 2011 când puiul meu avea doar 1an și 11luni până în prezent când încercăm să adunăm această sumă pentru a reda zâmbetul și viața, acest infern nu se termină .
    Controale periodice atât la medicul de familie cât si la medicul de specialitate pediatrică au fost facute frecvent tocmai în măsura ca acest copil să fie sănătos, analize care au avut rezultate în limite normale cu excepția celor de ficat care în septembrie 2011 au ieșit foarte puțin mărite și medicul pediatric ne-a spus ca nu este o problemă.
    Așa am ajuns pe 30 noiembreie 2011 la spitalul Maria Sklodowska Curie București unde a fost diagnosticat cu această boală după mai multe investigații: analize de sânge (hemograma, analiza alfa feto-proteina), ecografie abdominală și în final tomograf CT.
    Momentan, baiețelul meu David, este sub tratament cu citostatice cura 4 coform protocolului SIOPEL 2001, risc mare în citostatice.

    În țară la momentul acesta nu se poate spune dacă va fi sau nu operabil sau dacă se va pune problema unui transplant de ficat, de aceea am încercat cu două clinici din străinătate (Germania, Israel) pentru a ne sprijini în a-i oferi fiului meu șansa la viață, am optat pentru Israel având în vedere atât costurile cât și procentul de 60% statistic în aceste cazuri.
    Problema este însă următoarea, suma pe care o cere spitalul Israel este foarte mare, sumă pe care nu o avem și pe care nu o putem face rost nici chiar vânzându-ne apartamentul în care locuim.

    Vă mulțumim din suflet pentru că ați acceptat să ne primiți, să ne ascultați ruga și cu ajutorul lui Dumnezeu și al tuturor vom reuși să învingem această boală cruntă.
    Conturile deschise pentru David sunt:
    RO 15RNCB0082085429340001 RON – BCR
    RO 41BRDE450SV14210714500 RON – BRD
    RO 85BRDE450SV14210804500 EUR – BRD
    Cu stimă și recunoștință,
    David, părinții Cosmina și Cristian Vînturiș

    Date de contact:
    e-mail: cos10eli@yahoo.com
    mobil: 0766314799
    0766497731
    adresa blog: http://www.davidvinturis.wordpress.com

    VA MULTUMESC.

  4. OANA spune:

    VA MULTUMIM SI DACA DORITI SA NE MAI DATI SI ALTE INFORMATII SAU CHIAR SA NE INDRUMATI NE-AR BUCURA.
    IMI PARE RAU CA PARINTII ACESTUI BAIETEL NU VA POT RASPUNDE LA INTREBARILE PUSE DE CATRE DUMNEAVOASTRA DEOARECE NU AU PROPRIUL CALCULATOR IN SPITAL SI NU POT VIZUALIZA FOARTE DES POSTARILE.
    FIIND O PRIETENA FOARTE BUNA CU MAMA LUI DAVID,O TIN LA CURENT CU TOATE INFORMATIILE TRIMISE,PRIN INTERMEDIUL TELEFONIEI MOBILE.

    VA MULTUMESC IN NUMELE LOR.

  5. Diana spune:

    Alexandru, puteti dona prin transfer bancar! Va rog, ajutati-l daca puteti!!!

  6. ramona spune:

    Sunt alaturi de familia lui David,ma rog la Dumnezeu sa ne dea putere sa mearga mai departe si sa ii ajute sa ii poata alina suferinta micutului David.Doamne ajuta!

  7. daria spune:

    BUNA SEARA,
    AS AVEA SI EU O INTREBARE PT FUNDATIA MEREU APROAPE,DECE NU A FOST PREZENTAT CAZUL SI DUMINECA LA OBSERVATORUL DE LA ORA 16,CUM AU FOST SI CELELALTE CAZURI PREZENTATE SAMBATA SI DUMINECA?
    VA MULTUMESC!

  8. emilia spune:

    Sunt prietena cu mama lui David sa le dea Dumnezeu forta sa treaca peste aceasta incercare Va rog sa i ajutam sa treaca peste acesta suferinta. Multa incredere, sanatate multa si suntem alaturi de voi

  9. idee spune:

    Comentariul este preluat dar poate fi de ajutot:
    Poate ce va scriu aici nu va va fi de ajutor insa exista o cale de a obtine acesti bani cu ajutorul cuiva din familie poate sau a unui prieten apropiat. Ideea am preluat-o de la un prieten si e legat de proiectul Prima Casa. Multi nu se gandesc insa cu acest proiect se pot obtine 30-50 000 prin cumpararea locuintei parintilor sau al rudelor apropiate. Un prieten avea salariul 2000 net si a cumparat locuinta mamei prietenei lui prin Prima Casa…evident mama prietenei a ramas in continuare in locuinta, insa ea e acum pe numele lui iar banii i-au luat cei doi si si-au achizionat un teren pentru o afacere. Daca aveti o ruda cu un salariu bunicel dispusa sa achizitioneze locuinta unei alte rude sau chiar a dvs in conditiile in care tot dvs ramaneti proprietar, atunci acesti 40 000 ar putea fi in contul dvs in 1 luna si jumatate si ar salva viata Antoniei. Eu sper sa va fi fost de ajutor. Doamne ajuta!

  10. pot spune cu fericire ca am ajutat si eu pe acest baiat in lupta contra cronometru cu canceru si sper ca si altii sa o faca la timp. Blogul lui e https://davidvinturis.wordpress.com/ pentru cine vrea sa citeasca mai multe despre el.

comenteaza

Adresa de email nu va fi publicată. Campurile marcate cu * sunt obligatorii

Donaţi prin PayPal

folosiţi contul de PayPal pentru a ajuta

Modalităţi de donaţie

conturi, telefon, SMS si online

Modalităţi de donaţie: VREAU SĂ AJUT

1. Romtelecom:
0 900 900 301- 10 euro/apel
0 900 900 303 – 3 euro/apel
0 900 900 305 – 5 euro/apel
*Nu se percepe TVA.

2. SMS: 848 – 2 euro, oferit gratuit de: Vodafone, Cosmote şi Orange.
*Nu se percepe TVA.

3. Conturi Fundaţia Mereu Aproape, CIF 18212553:
în lei: RO 05 BRDE 450 SV 0729 533 4500,
în Euro: RO 31 BRDE 450 SV 2376 153 4500
deschise la BRD GSG SMCC, cod SWIFT BRDEROBU

Actionam responsabil! - Reteaua sociala RSC

Ultimele articole

publicate pe site